moje bydlisko1.JPG
Neoficiálna stránka
Kaplnka Panny Márie - obrázek

Kaplnka Panny Márie - obrázek

.


Historické pamiatky obce Kaplnka Panny Márie v Dolných Vesteniciach je postavená na spôsob kostolíka a bola zasvätená svätému apoštolovi Jakubovi staršiemu. Nachádza sa v strede obce v nízkom teréne. V roku 1893 bola zmenená na kaplnku Nepoškvrneného počatia Panny Márie.
Stalo sa tak za farára Jozefa Kunického.

Námestie Andreja Hlinku. Po roku 1547 prechádzala Vestenickou dolinou, teda i Námestím Andreja Hlinku poštová dopravná tepna z Viedne cez Bratislavu, Topoľčany na východ do dnešného rumunského Sibiu. Dolné Vestenice tu mali mýto a bola tu jedna z 56 poštových staníc.
Najstaršou budovou na námestí bol prícestný hostinec, ktorý sa spomína v roku 1736 a ktorý patril Nitrianskemu panstvu. V hostinci bolo mýto, čo potvrdzovali i starší občania obce v rokoch 1936 – 1939 pri debatách v tomto hostinci.

Ďalšími pamiatkami Dolných Vesteníc sú: Budova bývalej školy z roku 1909, v ktorej dnes sídli obecný úrad,
Kríž na starom cintoríne, ktorý dali postaviť v roku 1912 dolnovestenickí robotníci z Ameriky
Mohyla – postavená v roku 1944 na pamiatku padlých počas prvej a druhej svetovej vojny,
Socha partizána z roku 1964, ktorej autorom je akademický sochár Vojtech Baďura a pamätné tabule k obetiam I. a II. svetovej vojny boli osadené v roku 1994.

V roku 1991 bol založený nový cintorín, ktorý symbolizujú 3 guľovité tvary, ktoré stopkou vyrastajú priamo z trávy. Vrchná časť je natočená do troch rôznych smerov. Pripomína horiace sviece, ktoré vyvolávajú náladu a meditácie spomienok. Celková kompozícia symbolizuje kyticu kvetov vďaky tým, ktorí odišli spomedzi živých a našli miesto odpočinku na tomto cintoríne. Autorom diela je akademický sochár Juraj Gavula.
06.02.2009 02:57:44
dolnevestenice
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Stránky zdarma
smahu správy
Vznik stránky 2.2.2009
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one