moje bydlisko1.JPG
Neoficiálna stránka

Pamätihodnosti obce

pam.jpg
Kaplnka Panny Márie - obrázek

Kaplnka Panny Márie - obrázek

.


Historické pamiatky obce Kaplnka Panny Márie v Dolných Vesteniciach je postavená na spôsob kostolíka a bola zasvätená svätému apoštolovi Jakubovi staršiemu. Nachádza sa v strede obce v nízkom teréne. V roku 1893 bola zmenená na kaplnku Nepoškvrneného počatia Panny Márie.
Stalo sa tak za farára Jozefa Kunického.

Námestie Andreja Hlinku. Po roku 1547 prechádzala Vestenickou dolinou, teda i Námestím Andreja Hlinku poštová dopravná tepna z Viedne cez Bratislavu, Topoľčany na východ do dnešného rumunského Sibiu. Dolné Vestenice tu mali mýto a bola tu jedna z 56 poštových staníc.
Najstaršou budovou na námestí bol prícestný hostinec, ktorý sa spomína v roku 1736 a ktorý patril Nitrianskemu panstvu. V hostinci bolo mýto, čo potvrdzovali i starší občania obce v rokoch 1936 – 1939 pri debatách v tomto hostinci.

Ďalšími pamiatkami Dolných Vesteníc sú: Budova bývalej školy z roku 1909, v ktorej dnes sídli obecný úrad,
Kríž na starom cintoríne, ktorý dali postaviť v roku 1912 dolnovestenickí robotníci z Ameriky
Mohyla – postavená v roku 1944 na pamiatku padlých počas prvej a druhej svetovej vojny,
Socha partizána z roku 1964, ktorej autorom je akademický sochár Vojtech Baďura a pamätné tabule k obetiam I. a II. svetovej vojny boli osadené v roku 1994.

V roku 1991 bol založený nový cintorín, ktorý symbolizujú 3 guľovité tvary, ktoré stopkou vyrastajú priamo z trávy. Vrchná časť je natočená do troch rôznych smerov. Pripomína horiace sviece, ktoré vyvolávajú náladu a meditácie spomienok. Celková kompozícia symbolizuje kyticu kvetov vďaky tým, ktorí odišli spomedzi živých a našli miesto odpočinku na tomto cintoríne. Autorom diela je akademický sochár Juraj Gavula.
kríž.jpeg
kostol dv.jpg
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Stránky zdarma
smahu správy
Vznik stránky 2.2.2009
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one