moje bydlisko1.JPG
Neoficiálna stránka

Súčastnosť Dolných Vesteníc

su.jpg20. storočie zmenilo obraz obce v dvoch rozhodujúcich etapách. Jedna bola po požiari v roku 1925, kedy pri obnove dediny po požiari boli pri výstavbe nových domov použité už strešné krytiny, ktoré by už požiar neohrozil.

Druhá etapa bola po skončení druhej svetovej vojny a po založení JRD. Roľníci prestali mať záujem o nákup novej pôdy kvôli kolektívnemu obrábaniu pôdy a financie vkladali do výstavby nových rodinných domov.
V obci sa zlikvidovali hospodárske staviská, upravil sa vzhľad dvorov a predzáhradok a tiež sa zlikvidovali všetky staré odrody ovocia. Zlikvidoval sa aj predaj ovocia na konských povozoch, tzv. čuhliarstvo, ktorý bol pre Vestenickú dolinu príznačný.

Dolnovesteničania vedeli pre podnikanie s ovocím mnohé veci. Sami si plietli koše na ovocie, v humnách mali postavené sušiarne ovocia, v ktorých sa sušilo aj opadané ovocie. Okrem toho v každom gazdovskom dvore boli postavené murované podstavce na medené kotliny, v ktorých sa varil lekvár najmä zo sliviek, ktorý používali aj v domácnostiach a tiež ho chodili potom celú zimu predávať. Zužitkovali aj kôstky zo sliviek, ktoré po vyúmyvaní v zime rozbíjali a vyberali z nich jadrá, z ktorých potom tlačili olej. Olej používali v kuchyni na vypráženie.

V každom gazdovskom dvore bola vykopaná studňa, ale boli aj také časti dediny, kde boli vykopané obecné studne pre viac rodín. Dnes sú už tieto studne takmer všetky zlikvidované.

Obec má k 31.12.2008 2586 obyvateľov.

Vybavenie obce je po obchodnej stránke veľmi dobré, je tu na úrovni zásobovanie, služby, zdravotnícka starostlivosť – dvaja praktickí lekári, dvaja zubní lekári, detská lekárka, dochádza rehabilitačný lekár a rehabilitačná sestra a je tu aj lekáreň.
Občania sa majú možnosť vyžiť aj po športovej stránke, predovšetkým v areáli športovcov v tenisovej hale.
Kultúrne vyžitie nie je až na takej úrovni, ale viac rokov tu úspešne funguje krúžok moderného tanca a klub spoločenských tancov, ktoré si donášajú aj ocenenia z celoslovenských súťaží.
Obec má šťastie aj v tom, že tu úspešne fungujú gumárenské podniky a aj ďalšie podnikateľské firmy, ktoré zaručujú pre obyvateľov zamestnanie.
Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Stránky zdarma
smahu správy
Vznik stránky 2.2.2009
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one