moje bydlisko1.JPG
Neoficiálna stránka
VEGUM a.s. - obrázek

VEGUM a.s. - obrázek
Drevársky priemysel.

Bohatstvo hornonitrianskych lesov vytváralo surovinovú bázu, ktorá bola jedným z hlavných predpokladov vzniku a rozvoja drevárskeho priemyslu.
Tieto zdroje rozhodli, že v Dolných Vesteniciach vznikla „továreň na paličky“.
Jej zakladateľom bol Rakúšan Móritz Korb, ktorý v r. 1892 odkúpil mlyn nitrianskej kapituly od majiteľa Štefana Kuzmu. Korb tu zaviedol výrobu palíc a rúčok na dáždniky, ktorá nebola náročná na výrobné zariadenia. Veľkosťou, počtom robotníkov a výkonom zariadenia sa vestenická paličkáreň radila medzi stredné závody svojho druhu.
Dva roky po začatí výroby zamestnávala 108 robotníkov a v r. 1896 už 150 robotníkov. Maximálny počet robotníkov bol do 200 osôb.
Roku 1896 sa spolumajiteľmi továrne stali prievidzský právnik dr. Zigmund Gomory a veľkostatkár z Krnče gróf Gabriel Matuschka. Každý vlastnil 1/3 podiel. Gróf Matuschka sa r. 1905 sa stal výlučným majiteľom paličkárne v Dolných Vesteniciach a vybudoval i filiálku v Krnči – v sídle svojho veľkostatku.
Paličkáreň prešla mnohými problémami, nezamestnanosťou. Od júna 1931 paličkáreň výrobu zastavila.
Roku 1938 ju odkúpili na verejnej dražbe M. Malíková a arch. Zdenko Raž, ale ani oni prevádzku neobnovili.
22.decembra 1939 predali objekty firme Nehera v Trenčíne, ktorá ich využívala počas druhej svetovej vojny pre skladovacie účely.Textilný priemysel.

Po skončení vojny sa vedúce osobnosti na čele s Jozefom Malíkom usilovali o využitie továrenských priestorov na výrobné účely.
1.10.1945 sa začalo s výrobou ručne a strojove tkaných kobercov pod firemným menom „Peržan“.Objekty fabriky naďalej využívala firma Nehera Trenčín. Začalo sa s výrobou klobúkov. Klobučnícka továreň Slovena trvala do roku 1949. V priebehu prvej polovice roku 1950 postupne preberali výrobné priestory Závody 29. augusta v Partizánskom. Dva roky sa tu vyrábali podpätky, podošvy, zvršky a zošívali sa niektoré časti obuvi.

Využitie továrenských priestorov sa definitívne vyriešilo v roku 1952, keď závod prevzala petržalská Matadorka.

Gumárenský priemysel.

Zavedenie gumárenskej výroby sa datuje od r. 1952. Pre zavedenie výroby bolo potrebné rekonštruovať niektoré objekty, vybudovať novú kotolňu, vykopať nové kanály a ďalšie úpravy potrebné pre gumárenskú výrobu. Rozhodnutím ministra chemického priemyslu sa v r. 1959 zriadili Gumárne 1. mája Púchov a výrobný cech Dolné Vestenice bol začlenený k týmto gumárňam ako pobočný závod.

Významnými rokmi pre vestenické gumárne boli roky:
do 1.7.1989 - Gumárne SNP, národný podnik, v rámci VHJ Slovchémia
do 1.4.1990 - Gumárne SNP, koncernový podnik, v rámci Slovchémie
do 1.1.1991 - Gumárne SNP, štátny podnik
od 1.1.1991 - Vegum, štátna akciová spoločnosť
V Dolných Vesteniciach sú dve zahraničné gumárenské firmy, a to Contitech a Saargummi.


Stránky systému Webgarden
Editace stránek
Stránky zdarma
smahu správy
Vznik stránky 2.2.2009
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one